Put Şeylere - Vizyonda Bu Hafta
2018 Filmleri 386 views 0

Put Şeylere

57% Ortalama Puan

PUANLAMA

VizyondaBuHafta.com
%55
IMDB
%58
beyazperde.com
%62
sinemalar.com
%53

Vizyon Tarihi

23.11.2018

Tür

Experimental

Filmin Konusu

İstanbul’un Cihangir semtinde yaşayan bir grup sanatçının zaten yeterince karmaşık olan ilişkileri, hayatlarına giren bir el kamerası nedeniyle iyice garip bir hal alır. Tüm kadınların âşık olduğu narsist bir yönetmen, birbirlerine kabloyla bağlı iki ev arkadaşı, aynı zamanda morg olan bir tiyatro sahnesi, ölüleri dirilten bir hemşire ve ekibin bazen sağ bazen sol, bazen de iki kolu olmayan torbacısı; Onur Ünlü’nün zaman ve mekânla oynadığı deneysel anlatısının kahramanlarıdır. Söz konusu kamera kimisi için iyi bir fırsatken kiminin sonunu getirecektir.

Filmi izledikten sonra burada ne yazsam diye düşünürken, Başkaları bu film hakkında ne düşünmüş diye araştırma yapmaya karar verdim ve Ekşi sözlükte  adlı arkadaşımızın film hakkında yapmış olduğu yorumu çok beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim.

“dün akşam istanbul film festivali kapsamında izlediğim filmdir. film bittiğinde oyuncularla ve onur ünlü ile kısa bir soru-cevap gerçekleştirildi. sorulan ilk şey şuydu: abi hiçbir şey anlamadık, bu neyin kafası?
oyuncuların da anlamadıklarını itiraf etmesi ve salondan filmi anlamayı geç anlamlandırmayı bile başarabilen kimsenin çıkmaması üzerine onur ünlü’nün verdiği cevapsa şöyle oldu:

“ben bile anlamadım, sen neyi anlayacaksın? ne çektiğime dair benim de fikrim yok. dünya’da her şeyi anladın da bi benim filmim mi kaldı anlayacak?”

onur ünlü’nün söyleşideki ergen/loser/sefil tavırlarından azade film hakkında birkaç şey söyleyecek olursam:

*anlamak anlamamak mesele değil, tüm filmi yüzünde aptal bir gülümsemeyle izliyorsun. ve öyle cesur sahneler var ki evet diyosun evet filmin adı bu yüzden put şeylere.
*sinematografik açıdan çok kötü bir filmdi. kamera sürekli hareket halinde, sürekli titriyor. bu bir ilk film olsa anlarım da abi möh yani sektörün gediklisi olmuşsun, eli ayağı düzgün bi görüntü yönetmeniyle çalışmak bu kadar mı zordu?
*film müziği çok iyiydi. korhan futacı
imzası olduğu daha ilk soundda anlaşılıyordu. bu adama gereken özeni gösteriniz.
*arkadaş zekai özgerin sevdadır adlı muhteşem şiirinin kullanılması filmi sevmem için başlı başına bi nedendi. sırf bunun için bin teşekkür.
*finale cyrano de bergeracın ünlü istemem eksik olsun tiradıyla gitmesi de çok güzeldi fakat söyleşide bi seyircinin “cyrano kibirli bi adam öner erkan’ın canlandırdığı karakterle özdeşleşiyor muydu” sorusu üzerine öner erkan “evet cyrano kibirli adam, canlandırdığım karakter de kibirli fakat kimse tarafından takılmayan bi adam ama burada cyrano’yu anlayan ve bu soruyu soran da kibirli bi insan” demeseydi keşke. yani kimsin abi? yalan dünya’da kekere kikiri yapıyordun. kimsin ki karşındaki seyircinin bunu anlamayacağını düşünüyorsun wtf?
*bu çirkin tavrını bir kenara koyalım, öner erkan’ın oyunculuğu muhteşemdi, parıl parıl parlıyordu bravo.
*onur ünlü’nün tertemiz delirdiğine bu film sayesinde emin oldum.
*arka planda tomris giritlioğlunun fotoğrafı, kırık kalpler bankasının ters dönmüş afişi gibi küçük sevimli detaylar vardı. insan böyle şeyleri fark edince seviniyor ihi.
*hiçbir şey anlamasam/anlamasak da genel olarak keyifli bir filmdi. thanks for all the fish

dipnot:
öner erkan ve öykü karayel’in canlandırdıkları birbirlerine kabloyla bağlı karakterlerin arasındaki kablo bence creepy evlilik bağıydı.
büşra karakteri tanrıyı anımsatıyordu.
hacer’in secde sahnesi filmin adının neden put şeylere olduğunu sezdiren ve tüyler ürperten bi sahneydi.

Alıntı Ekşi sözlükten yapılmıştı

Oyuncular

Türkü Turan

Erkan Kolçak Köstendil

Öykü Karayel

Öner Erkan

Elit İşcan

Yiğit Sertdemir

Feride Çetin

Kadir Çermik

Beril Kayar

Rüzgar Erkoçlar

Yönetmen

Onur ÜNLÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir